Gezondheid
Tijdens De Groene Expeditie ontdekken kinderen natuur, vriendschap en nieuwe talenten
Elke vakantie komt een groep kwetsbare kinderen, zoals nieuwkomers in Nederland of kinderen die moeilijk meekomen op school, bij elkaar voor uiteenlopende activiteiten in de natuur in Westland. Deze Groene Expeditie is een initiatief van Stichting WNTweb, onderdeel van Groen doet Goed. ‘Deze kinderen zouden anders waarschijnlijk de hele vakantie binnen zitten’, vertelt Judith, directeur van Stichting WNTweb.
Foto’s: Anne Kaere Fotografie
Het is woensdagochtend, 10 uur. Op en rondom een sportveld in Monster in het Westland, zijn kinderen verspreid in groepjes. ‘Die is echt eng kijk die stekels’, klinkt het vanuit de bosjes naast het voetbalveld. Een groepje kinderen zit gehurkt en wacht tot de begeleider aan de takken schudt. ‘Ja, die is voor mij!’, roept Susie zodra er een dikke spin uit de bosjes valt. Ze doet de spin zonder angst in haar loeppotje om beter te bekijken.
Een huisdier gevonden
‘In eerste instantie roepen kinderen vaak dat ze het eng vinden, maar na een tijdje worden ze steeds enthousiaster en doet iedereen mee. Dat is geweldig om te zien’, vertelt Judith. Ondertussen laten een paar kinderen de pissebedden over hun armen lopen. ‘Ik mag geen huisdieren van mijn ouders dus neem ik deze mee naar huis.’
Later proberen de kinderen een touwenparcours. Voor sommigen is dit een uitdaging, zoals Yousef, die zich eerst onzeker voelt. Samen met Iris probeert hij verschillende touwen en met aanmoediging hangt hij uiteindelijk met een brede lach in de touwen. ‘Jij geeft niet op!’, moedigt Iris hem aan.

Nieuwe vriendschappen
Doordat elke vakantie dezelfde groep kinderen en begeleiders bij elkaar komen, ontstaat er een gevel van veiligheid en stabiliteit. Projectleider Iris benadrukt dat alhoewel het geen doel op zich is, kinderen via het programma vriendschappen opbouwen. ‘Kinderen komen elkaar tegen in de buurt, hun sociale kring breidt echt uit. Een jongen die moeite had om aansluiting te vinden op school en te maken kreeg met pesten, vond hier een vriend. Ze appen en gamen nu dagelijks. Ze konden niet wachten om elkaar weer te zien.’ Ook ontmoetten Reyna en Jaylinn elkaar zo. Ze zitten in de kantine aan een lange tafel om een ‘bibberbeestje’ te knutselen en kletsen honderduit. ‘Wij hebben elkaar hier ontmoet en zijn nu ook op school vriendinnen’, vertelt Reyna trots.
Nieuwe hobby’s ontdekken
De impact van Groen doet Goed rijkt verder dan enkel de activiteiten op de dag zelf. ‘De kinderen maken niet alleen vrienden, maar ontdekken ook nieuwe talenten’, zegt Iris. Tijdens de activiteiten proberen ze van alles uit, van muziek tot sport. Na afloop worden de kinderen en hun ouders geholpen met het regelen van proeflessen of het aanvragen van bepaalde budgetten zodat de kinderen door kunnen gaan met de nieuw ontdekte hobby. ‘Dit jaar kwam een meisje vertellen dat ze nu op hockey zit. Dat is fantastisch’, vertelt Iris.
Groen doet Goed Westland werkt samen met partners uit de regio: Bibliotheek Westland, WNTweb, Westland Cultuurweb en Vitis Welzijn. Met steun van provincie Zuid-Holland maken kinderen in de provincie kennis met de natuur. Erg belangrijk, want spelen in de natuur is niet alleen erg leuk, maar draagt ook bij aan een gezonde ontwikkeling. Groen doet Goed richt zich expliciet op de kinderen die natuur het hardst nodig hebben, namelijk kinderen die in stenige wijken wonen, met weinig toegang tot de natuur. Netwerkpartners uit 14 gemeenten werken daarvoor met elkaar samen.









