Water
Haagse scholieren vissen afval uit het water
Chipszakken, blikjes en zelfs een pot chocopasta: dat en meer visten Haagse scholieren op uit het water op 26 september. Het afvalvissen is onderdeel van het Waterlab, een activiteit georganiseerd door Milieueducatie Den Haag, onderdeel van Groen doet Goed. Naast Plastic Soup vissen konden leerlingen meedoen aan de workshops Wateronderzoek en Plastic Lab.
25 achtstegroepers zitten op de langwerpige banken van de boot van kapitein Jan. In het midden liggen de schepnetten en grijpers klaar. ‘Plastic in het water is slecht voor het milieu’, vertelt Jan. ‘Dat blijft niet in het water, maar het gaat de zee in. En dan denk je misschien, waarom is dat erg? Nou, de visjes eten alles op wat ze zien, ook plastic.’ Doel van de boottocht: afval uit het water vissen. De leerlingen speuren om zich heen. Al snel zien ze een plastic zakje, onder luid gejoel wordt dat naar binnen geschept. ‘Kijk’, roept een meisje, terwijl ze naar de oever wijst. Daar ligt een slaapzak, helaas te groot en te ver voor de grijper.
Eilandje
Daarna zien ze een minuut of tien nauwelijks afval. Jan heeft hier namelijk al gevaren met een paar groepen kinderen vandaag en veel afval uit het water geschept. Maar dan is het raak: in een hoek bij een brug ligt afval, veel afval. ‘Jackpot!’, roept een jongen. Snoeppapiertjes, een pot chocopasta en zelfs een stuk piepschuim waar een biotoopje op is ontstaan van mos en kleine eiken. ‘Wauw, we hebben een eilandje gevangen, dit is echt leuk’, roept een van de leerlingen uit.
Bewustwording op een leuke manier
Meester Michel kijkt enthousiast terug op het afvalvissen. ‘Ik vind het belangrijk dat de leerlingen kennis opdoen over het milieu. En dan is het extra leuk dat we met een boot gaan varen. Sommige leerlingen hebben nog nooit gevaren.’ Dat is ook een van de redenen waarom Milieueducatie Den Haag het Waterlab organiseert. ‘De activiteit is bedoeld voor kinderen uit wijken waar het niet vanzelfsprekend is om naar buiten te gaan, laat staan met een boot te varen’, vertelt Danielle Kokken van Milieueducatie Den Haag. ‘We willen hen op een leuke manier bewust maken van het afvalprobleem: wat gebeurt er als je afval als het in het water komt, en dan voornamelijk plastic afval. Ook leren de leerlingen hoe belangrijk schoon drinkwater is en wat ze nog meer kunnen doen met plastic afval, namelijk: het gebruiken als grondstof.’
Zwevend kaarsje
De leerlingen gaan naast afvalscheppen aan de slag met het recyclen van plastic en ze doen proefjes met water. Wat gebeurt er bijvoorbeeld als je een vol glas ondersteboven houdt met een plastic dop ertegenaan? Dat trekt vacuüm! En wat gebeurt er met een aangestoken kaarsje op een bord water als je er een glas op zet? Dat kaarsje gaat zweven! Ze leren ook om zelf water te filteren. Na een leerzame middag krijgen de kinderen een cadeautje mee: een zandloper waarmee ze een wedstrijdje kunnen doen met hun broertjes of zusjes: wie lukt het om binnen vijf minuten te douchen? Een van de leerlingen weet er wel raad mee: ‘Ik win zeker van mijn zus, want zij doucht altijd heel lang.’

Over Groen doet Goed
Met steun van provincie Zuid-Holland maken kinderen in de provincie kennis met de natuur. Erg belangrijk, want spelen in de natuur is niet alleen erg leuk, maar draagt ook bij aan een gezonde ontwikkeling. Groen doet Goed richt zich expliciet op de kinderen die natuur het hardst nodig hebben, namelijk kinderen die in stenige wijken wonen, met weinig toegang tot de natuur. Netwerkpartners uit 14 gemeenten werken daarvoor met elkaar samen.
Foto’s: Sander Foederer