Drie mensen staan 's nachts buiten bij een verlicht laken met een patroon.

Jeugd beleeft nacht van de nacht

Heeze Leende 27 oktober 2024

De kinderen van het Jeugd IVN (6-10 jaar) en de Avonturiers (10-14 jaar) waren zaterdag 26 oktober op pad om zelf te ervaren hoe de nacht in het teken staat van het nachtleven en hoe belangrijk die nacht voor een aantal dieren eigenlijk is.

In Nederland, topscorer wat betreft lichtvervuiling, is het donker van de nacht vaak ver te zoeken. En daar hebben veel dieren last van. Dieren, maar ook mensen, hebben het donker van de nacht nodig om goed uit te kunnen rusten. En andere dieren hebben het donker nodig om zich goed te kunnen oriënteren. Door lichtvervuiling wordt hun natuurlijk ritme en instinct verstoord, soms zelfs met dood en uitsterven tot gevolg.

Om dat te ervaren liepen de kinderen van IVN Heeze-Leende een route door een donker bos. In twee groepen volgden ze een spoor van groene LED-lichtjes. Het was nog niet donker toen ze op pad gingen, maar het bijzondere was dat het ook niet veel donkerder werd. Zonder zaklampen wenden de ogen van de kids aan het licht en bleken ze nog verassend veel te zien. Ook andere zintuigen werden sterker; door het donker voel je beter en luister je ook beter.

Verrassend was dat toen ze er eenmaal een zaklamp bij pakten, ze vervolgens zelf ook gedesoriënteerd raakten!  Ze merkten dat ze veel minder om zich heen zagen, dat ze opnieuw moesten wennen aan het duister. Sommige kinderen werden zelfs duizelig omdat ze niet goed meer voelden hoe ze onze voeten neer moesten zetten!

Tenslotte werd een wit laken gespand waarop enkele nachtvlinders te zien waren, één van de insectensoorten die echt de nacht nodig hebben voor oriëntatie, het zoeken van eten en zelfs voor de voortplanting.

Kortom, de kinderen hebben een klein beetje ervaren wat een nachtdiertje meemaakt door onze lichtvervuiling….

Gelukkig eindigde avond niet al te somber, want aan het eind was er lekkere warme chocomel en werden marshmallows geroosterd boven een kampvuurtje.

Stefanie van Heck

Coördinator Jeugd IVN

Deel deze pagina