Op zoek naar natuur in de stad Zevenaar (zondag 14 juni 2026)
Er schijnt een waterig zonnetje door de takken van de zeer oude rode moerbeiboom op de binnenplaats van het Eet-Lokaal. Hoe sfeervol wil je het hebben? Het is er gezellig druk. Zo’n 16 personen zijn in afwachting van deze natuurwandeling door de stad Zevenaar.
In twee groepen verdeeld trekken we de stad in. Een stad wordt gezien als mensenwerk, maar onze steden zijn het domein van stadsplanten. Ze komen spontaan op en gaan hun eigen gang. Als we een plek uit handen geven, neemt de natuur het over. Zo ook in Zevenaar. Onze gidsen Klaas, Roel, Anja en Evelien geven een kijkje in de rijke flora van deze prachtige stad.
Naast alle planten en bomen die we onderweg zien, vertellen we uiteraard ook over de cultuurhistorie. Zevenaar is een stad met een rijk historisch verleden: al in 1321 wordt Burcht Sevenaer genoemd in een akte en in 1487 kreeg het stadsrechten.
We lopen langs een monumentale taxus, zien muurvarentjes in de voegen van de kerktoren en nemen een kijkje in een sfeervol hofje achter een wooncomplex.
In de Kostschoollaan zien we muurleeuwenbekjes op de monumentale poort van de voormalige kostschool. We leggen uit wat tuinvlieders zijn, zien muurfijnstraal, kruipertjes en vingerhoedskruid. Wijzen op de knipvoegen op muur van het prachtig gerestaureerde huis van de directeur van de voormalige kostschool. Vertellen over het komen en gaan van deze Kostschool en de grote brand in 1923. Deze brand zorgde voor een enorme opschudding bij de bevolking van Zevenaar. Foto’s uit die tijd geven een extra beeld bij dit verhaal.
We nemen een kijkje in de bijzondere stadstuin van Klaas waar mooi te zien is hoe spontaan opgekomen planten voor een prachtige, natuurlijke en sfeervolle tuin zorgen.
De indrukwekkende historie van de Huize Pelgrom passeert de revue.
In de binnentuin van het huidige verzorgingstehuis Pelgromhof wordt gewezen op het sedumdak en de nestgelegenheden van gierzwaluwen in de muren van de tehuis. We zien de grote vijver in het midden van de tuin als reservoir voor het regenwater dat van de daken komt. We genieten van de prachtige planten waarlangs we lopen.
Een mooi voorbeeld van nieuwe stadsontwikkeling: een klimaatbestendige gezonde stad: meer regen en hitte vragen om groene daken en gevels en minder verharding.
Via de Molenstraat (wie heeft er vroeger een biertje gedronken in café het Zwarte Schaap?), de Arnhemseweg (met een bijzondere koninklijke putdeksel) lopen we door het Freulebosje.
Via het Raadhuisplein belanden we voor het voormalige raadhuis uit 1904 dat geheel is opgetrokken in neorenaissance-stijl. We vertellen over de verwoestende invloed van de Tweede Wereldoorlog op het stadscentrum van Zevenaar. Laten foto’s zien van het Krengenhuis en de Oswaldlinie.
Na een blik in de oude stadstuin van de voormalig zadelmakerij Wentholt (wat een prachtige bomen!) lopen we via de oude brandweerkazerne met slangentoren terug naar ons startpunt.
Wat een heerlijke middag! Wat is er veel flora te zien in Zevenaar.
Om met Cruijff af te sluiten: je gaat het pas zien als je het doorhebt.
Nadien bleef het nog lang gezellig op het terras van het Eet-lokaal 😊
Klaas, Roel, Anja en Evelien
