Man eend wil even niet opvallen
Misschien is het je nooit zo bewust opgevallen, maar in deze tijd van het jaar lijken de mannetjes wilde eenden wel verdwenen. Zo ook deze dag in september, als ik een eind langs de Oude IJssel wandel. Volop eenden, maar allemaal even bruin als de oude bladeren die op het water drijven. Nergens een kenmerkende groene kop, waardoor het mannetje zo duidelijk opvalt. En dat laatste is nu ook net waar het om gaat: de mannen zijn er wel, maar willen even geen aandacht.
• Wilde eend in eclipskleed in de Oude IJssel (Eigen foto)
De wilde eenden zijn namelijk in de rui. Ook veren slijten en moeten worden vervangen. De meeste vogels doen dit, na de broedtijd, op een geleidelijk manier. Je veren een voor een vervangen duurt wel een tijdje, maar je kunt blijven vliegen. En dat laatste is toch handig als je een vogel bent. Toch doen veel watervogels het anders: ze vervangen alle veren ineens. Vliegen gaat dan even niet meer. Wel kunnen watervogels de bescherming van het water zoeken om veilig te zijn. Een goede camouflage om minder op te vallen helpt natuurlijk daarbij.
• Wilde eend in prachtkleed (Foto: Saxifraga – Piet Munsterman)
Met hun bruine verenkleed, zijn de vrouwen wilde eend altijd al gecamoufleerd. Dat is handig als je bijvoorbeeld lang op je nest moet zitten broeden. Mannen dragen het grootste deel van het jaar hun prachtkleed, zoals het wordt genoemd. Het is kleurrijk en opvallend. Maar als je je veren wisselt wil je liever even niet de aandacht trekken. Dan kun je beter – net als de andere sekse – een bruine jas aan hebben. Met een mooi woord wordt deze het eclipskleed genoemd. De mooie kleuren zijn immers voor even verduisterd.
Peter
In deze rubriek deelt Peter Polter maandelijks een natuurmoment met onze lezers. Hij is Natuurgids bij IVN-afdeling De Oude IJsselstreek.

