Petrischaaltjes op een boomstam met insecten, regenwormen en een slak; rode loep ligt erbij. Insecten en bodemdieren

Kriebelbeestjes bij De Groene Knoop, park Overstegen

De Oude IJsselstreek 9 oktober 2024

Zaterdagmiddag 28 september, het is fris, er zijn felle buien, maar de zon breekt net weer door. We gaan op zoek naar kriebelbeestjes in het park. Zes kinderen en vijf volwassenen. We starten vanuit de Natuurboerderij De Groene Knoop. Na de introductie vertrekt Peter naar de verjaardag van zijn kleindochter. Jannie en Ina gidsen een rondje door het park op zoek naar bloeiende klimop. Staat die in de zon, dan weten allerlei soorten insecten deze snel te vinden, want de kleine gele bloempjes produceren veel nectar en stuifmeel. Het is een van de laatste drachtplanten in het jaar. We vinden klimop, maar helaas, door de kou en nattigheid zien we weinig insecten: twee wespen, een honingbij en een zweefvlieg.

 

Onderweg vinden we zeer weinig, hier en daar een slak, zelfs de spinnenwebben zijn verwaaid of weggeregend. Een grote parasolzwam staat verstopt onder de struiken. Er is van gegeten. De kinderen denken dat een slak de dader is. We staan even stil bij een takkenhoop met stekelige braamtakken. Daar kunnen wel beestjes tussen zitten, misschien zelfs een egel. De stekels aan de takken houden ons tegen om verder te zoeken. In de beek zwemmen eenden met groene koppen en een krul in de staart. Dat zijn de mannetjes. Verderop zien we ook een bruine eend, het vrouwtje.

Terug bij de natuurboerderij gaan we, gewapend met bakken, loeppotjes, lepels en zoekkaarten op zoek naar bodemdiertjes. Die houden wel van nattigheid. In De Groene Knoop staat een mooi insectenhotel. We zien dat veel gangen zijn afgedicht en dus bewoond door allerlei solitaire bijen of solitaire wespen. De huisjesslakken op het hotel worden goed bekeken.

In de composthoop graven de kinderen met lepels. Ze pakken, heel stoer met blote handen, wormen, pissebedden, duizend- en miljoenpoten op. De kinderen worden steeds enthousiaster, want onder wat dakpannen zitten prachtige kleine watersalamanders.

Later vinden we er nog meer onder een kliko en bij wat boomstammetjes. Bij elkaar minstens tien! Onder een andere boomstam liggen een heleboel kleine witte bolletjes. Dat zijn allemaal slakkeneitjes.

 

 

 

Een oud stuk populierenhout staat vol met kroontjesknotszwammen.

Nu de zon weer even schijnt, zien we toch nog wat wespen, bijen en vliegen. In de bijenstal zien we van dichtbij hoe de honingbijen in en uit de kasten vliegen. Sommige brengen wat stuifmeel mee aan de achterpootjes.  Tot grote hilariteit lopen er ineens twee kleine spitsmuizen rond. Ze waren te snel voor grijpgrage handjes en verdwijnen onder de deur van de bijenstal door.

Op het laatst worden er nog flinke, wat langgerekte keverlarven gevonden. De app van Waarneming.nl leert ons dat die van een vuurkever zijn. Het blijft onbekend of het roodkop- of toch zwartkopvuurkeverlarven zijn.

Op een paar spetters na, bleef het tijdens de excursie gelukkig droog. Daarna brak de volgende bui weer los. Het was een plezierige middag met geïnteresseerde kinderen en ouders.

 

Verslag en beeld: Ina van der Vlist. Kroontjesknotszwammen: ©Jannie Klein Lebbink

Ontdek meer over

Deel deze pagina