Het meisje van Egtved en het oerbos van Leusden

Lezing door Bert Geelen

De Werkgroep Lezingen start in september  met de lezingencyclus van het najaar en de winter in NMC De IJzeren Man.

Op dinsdag 8 september start deze om 19.30 u. met een lezing door Bert Geelen. Tijdens deze lezing vertelt hij allerlei bijzonderheden, die aan het licht komen door het onderzoek naar boomstammen en jaarringen.

Jaarringen van de uitgeholde eiken boomstam waarin het nog jonge meisje van Egtved was begraven, onthulden dat deze graflegging in 1370 voor Chr. moet hebben plaatsgevonden. De jaarringen van de dennen van het oerbos in Leusden lieten zien dat het bos 13.000 jaar geleden groeide en ten onder ging aan een plotseling intredende klimaatverandering.

Met behulp van jaarringonderzoek kun je niet alleen dateren, maar is ook het klimaat te reconstrueren. Eveneens kan lucht, ingesloten in luchtbellen van oeroud ijs op Groenland, ons veel vertellen over het klimaat in het verleden. Aan de hand van bepaalde stoffen in ijskernen, in koraal of in opgestapelde kalkskeletjes van schelpdieren op de oceaanbodem kun je ouderdom bepalen en klimaatgegevens achterhalen. Deze en andere indirecte bewijzen om het klimaat van vroeger te reconstrueren zullen in de lezing de revue passeren.

Uiteindelijk komen we dan via het meisje van Egtved weer uit bij het oerbos van Leusden.

Jaarlijnen van een omgewaaide eik (1991-2023), met jaartallen aangegeven, Tungelroy. 08 september 2026 - 19:30
Wanneer
dinsdag 08 september 2026 19:30
Waar
NMC De IJzeren Man
Geurtsvenweg 4
6006 SN Weert
Bekijk op Google Maps
  • Kosten: € 2,00 inclusief koffie of thee
  • Aanmelden verplicht: Nee

Hans van Schendel

coördinator werkgroep lezingen Weert

Deel deze pagina