Lezing over uilen
Gaat het goed of slecht met de steen-en kerkuilen in de Kempen?
Nederland heeft zes jaarlijks broedende uilensoorten. De oehoe is een rots broeder/grondbroeder, de velduil een grondbroeder en de ransuil is een platformbroeder (gebruikt oude kraaien/roofvogel nesten).
De bos- en kerk- en steenuil zijn holenbroeders en kunnen daarom met kunstholen (= nestkasten) beschermd worden. De bosuil is een echte bosvogel. De kerk- en de steenuil zijn geen bosvogels. De kerkuil is in Nederland sterk afhankelijk van menselijke voorzieningen: ze zijn aangewezen op donkere nestkasten in (bij)gebouwen. De steenuil voelt zich meer thuis in nestkasten in bomen in (half-)open landschappen.
De uilenwerkgroep Valkenswaard beheert 60 nestkasten van steenuilen en 30 van kerkuilen.
Er zijn in Brabant 85 uilenwerkgroepen, met 650 vrijwilligers, bij Brabants Landschap aangesloten.
De agenda van een vrijwilliger, die bos- en/of kerk- en/of steenuilen beschermt, ziet er als volgt uit:
In het voorjaar worden de legselgrootte en het broed- en kuikensucces gemonitord. Dit gebeurt steeds meer met camerabewaking. In deze periode worden ook soms de uilskuikens geringd.
In het najaar installeren en onderhouden we nieuwe respectievelijk oude nestkasten. De bestaande nestkasten worden dan ook gezuiverd. Verder worden er predatie beveiligingen aangebracht.
Steenuil
De Vogelbescherming van Nederland heeft het jaar 2026 uitgeroepen tot het jaar van de steenuil.
Dit is een mooie aanleiding voor een lezing over uilen. Deze vindt plaats op dinsdag 13 oktober in D’n Nieuwe Hof, Bosstraat 25 te Valkenswaard. Aanvang 19.30 uur.
Nadere informatie over aanmelding en kosten volgt nog.
13 oktober 2026 -
19:30