Overig

Oprichting IVN Afdeling Hoogeveen

Hoogeveen 14 april 2023

Onderzoek, conclusie en verslaglegging, april 2023: Ina Brinkman

Wanneer is IVN afdeling Hoogeveen nu opgericht? Dat was een vraag die geregeld terug kwam. En door wie is deze opgericht en hoe is dit tot stand gekomen?
Hier heerste namelijk onduidelijkheid over. In de statuten van IVN afdeling Hoogeveen staat 1 januari 1985 maar klopt dit wel? 

 Reden voor mij om dit eens uitgebreid te gaan onderzoeken. Tijdens mijn onderzoek werden er veel namen genoemd en werd er veel informatie gegeven. Enkele genoemde personen waren naar elders verhuisd en soms moeilijk op te sporen. Voor het opsporen van de personen van het 1e uur heb ik naast gesprekken met ”oudere” IVN leden van afdeling Hoogeveen, gebruik gemaakt van sociale media. Wat tot gevolg had dat ik alle namen van personen die in een gesprek ter sprake waren gekomen, heb kunnen traceren. Met allen heb ik contact gehad, persoonlijk, telefonisch, via mail, Messenger of app.
Vanuit al deze informatie heb ik het volgende verslag gemaakt over wat er is vooraf gegaan aan het tot stand komen van de oprichting van IVN afdeling Hoogeveen en de begin jaren na deze oprichting.

Het ontstaan van de Hoogeveense IVN afdeling:
In 1978 werd IVN afdeling Meppel opgeheven. Roel Smit vond dat het dan toch mogelijk moest zijn om een IVN afdeling in Hoogeveen op te richten. Roel heeft Ferdinand Booy, welke de natuurgidsenopleiding in Meppel had gevolgd, benaderd en vroeg hem om samen te proberen een IVN afdeling Hoogeveen op te richten.
Ze zetten een oproep in de krant om bij Roel thuis hierover van gedachten te gaan wisselen. Hier kwamen een aantal mensen op af, onder andere Piet Swierstra (leraar biologie), Hanne de Boer (bezig met de natuurgidsenopleiding), Arjen en Rita Lemstra en Hans Slaa (CJN). Een Hoogeveense Natuurclub was geboren.
Ze kwamen met elkaar overeen dat het toch mogelijk moest zijn om Hoogeveners enthousiast te maken, met als doel hen meer te betrekken bij de natuur. Zo zetten ze een bericht in de krant dat er een excursie in het Spaarbankbos werd georganiseerd. Er kwamen hier zo veel mensen op af, dat iedereen een groep onder hun hoede moest nemen.
Doordat er zoveel animo voor de excursie was, werd er besloten meer natuurexcursies en wandelingen te gaan organiseren. Onder andere naar het Holtveen, het Mantingerzand, Echtens Paradijs, Dwingelderveld, Zwarte Meer. Ook hier was de belangstelling zeer groot. Men kreeg ondertussen hulp en ondersteuning bij de excursies en wandelingen van Hero Moorlag (leraar biologie) en Evert Thomas, boswachter (Staatsbosbeheer).

Roel Smit heeft zich later door zijn drukke werkzaamheden terug moeten trekken als organisator maar bleef wel actief voor de afdeling.
In 1979 verliet Ferdinand Booy de initiatiefgroep, hij verhuisde naar Kampen.

Doordat er steeds zoveel mensen afkwamen op de georganiseerde excursies werd het zo langzamerhand toch tijd om bij IVN Landelijk een eigen officiële afdelingsvereniging aan te vragen.
Dit werd bij de notaris vastgelegd maar bij welke notaris heb ik niet kunnen achterhalen.
Op 12 juni 1980 is IVN afdeling Hoogeveen door IVN Landelijk erkend als IVN afdeling en is de afdeling ingeschreven in de “handbibliotheek “ welke naar de secretaris is gestuurd.

Na de officiële oprichting bestond het 1e afdelingsbestuur uit:
Hanne de Boer, voorzitter
Piet Swierstra, secretaris
Hans Slaa, penningmeester
Arjen Lemstra, bestuurslid.

Het bestuur ging zich, na de oprichting van de vereniging, richten op het krijgen van meer naamsbekendheid zodat de vereniging meer leden zou krijgen. Zo werd er foldermateriaal ingekocht en werden er naast de excursies en wandelingen ook thema avonden georganiseerd. Weer een poosje later werden er cursussen en opleidingen gegeven zoals een paddenstoelen cursus. Ook werd er een natuurgidsen opleiding gegeven, hier namen 32 natuurliefhebbers aandeel.
De pers werd geregeld benaderd, op de Pulledag stond de afdeling met een IVN stand, dit alles om maar leden te werven.
Er werd een soort clubblad/ nieuwsbrief uitgegeven. De vergaderingen werden bij elkaar thuis gehouden. Het is onbekend waar de “handbibliotheek” en alle opgemaakte notulen clubbladen/nieuwsbrieven zijn gebleven. Arjen ging als afgevaardigde van de afdeling naar het districtsbestuur welke in Assen was gestationeerd.

Rita Lemstra, Roel Smit, Hero Moorlag en Evert Thomas bleven na de officiële oprichting zeer actief in de vereniging, organiseerden excursies, wandelingen, gaven cursussen en ondersteunden op verschillende manieren het bestuur. Piet Zwaan hielp in eerste instantie ook bij de georganiseerde excursies maar door zijn drukke werkzaamheden moest hij hier mee stoppen. In 1985 kwam Freddy Mager, later gevolgd door Jan Mager het bestuur ondersteunen en hielpen actief mee in de afdeling.

Roel Smit, Hero Moorlag, Freddy Mager, Jan Mager en Piet Zwaan (na een tussentijdse onderbreking) zijn nog steeds actieve leden van de Hoogeveense afdeling.
Rita en Arjen Lemstra wonen in Lelystad en zijn daar actief bij IVN.
Ferdinand Booy woont in Enschede en is daar actief bij IVN.
Evert Thomas is nog steeds actief bij StaatsBosBeheer.
Piet Swierstra is nog steeds lid van IVN afdeling Hoogeveen.
Hanne de Boer en Hans Slaa zijn nog actieve natuurmensen, geen lid meer van IVN.

Bron vermelding:
IVN Landelijk
Statuten IVN afdeling Hoogeveen
Roel Smit
Ferdinand Booy
Piet Swierstra
Hanne de Boer
Hans Slaa
Arjen en Rita Lemstra
Evert Thomas
Hero Moorlag
Freddy Mager
Jan Mager
Piet Zwaan

Ontdek meer over

Deel deze pagina