Wandeling langs de waterberging en Het Schraalzand Boxmeer.

In het verleden zijn er wandelingen geweest in Het Schraalzand, het rabattenbos dat achter Boxmeer ligt. Door dit bos loopt ook de Oeffeltse Raam. We gaan nu weer een wandeling organiseren omdat het gebied een interessante uitbreiding heeft gekregen.

Bij zware regelbuien kon de Oeffeltse Raam, die achter het Industrieterrein Saxe Gotha loopt, de enorme hoeveelheden water vanuit het industrieterrein niet verwerken. Dit zorgde voor wateroverlast en -schade in het landelijke gebied en het industrieterrein. Waterschap Aa en Maas heeft met het Project Klimaat Adaptieve Aanpak Oeffeltse Raam in 2023 dit probleem aangepakt door aanleg van een waterberging. Enkele weilanden ten noorden van het bos en achter het industrieterrein zijn uitgegraven en de Oeffeltse Raam is voor een deel verlegt. (Zie foto van Waterschap Aa en Maas).Hierdoor kunnen grote hoeveelheden water opgevangen worden, en geleidelijk afgevoerd worden. Maar met deze berging kan ook water vastgehouden worden als reserve voor droge periodes. Deze laatste functie is verder verbeterd door bij de ingang van de Sambeekse Uitwatering, bij de Sambeekse sluizen, een waterinlaat te maken waardoor water met pompen uiteindelijk via de Oeffeltse Raam in de waterberging opgepompt kan worden. Zo komt water beschikbaar voor het Schraalzand, Brestbosch  en de omliggende landbouwpercelen.

Ook was een belangrijke nevendoelstelling om de Oeffeltse Raam in dit gebied ecologisch te in te richten. Er zijn natuurvriendelijke oevers aangelegd, waardoor een diversiteit aan biotopen en oevervegetatie zal ontstaan, vismigratie is weer mogelijk en in het bos is een poel gegraven dat een aantrekkelijk nieuw leefgebied voor bevers moet opleveren, waardoor ze wegblijven uit de kritische delen van de watersysteem..

Nu, twee jaar later, is de berging een prachtig plas-dras gebied geworden met volop begroeiing en waar je vaak vogels zult aantreffen. Ook Het Schraalzand is nog steeds de moeite waard om doorheen wandelen.

Dit alles is reden genoeg om op 28 december met ons mee te wandelen om kennis te maken met dit nieuwe en vernieuwde stukje natuur bij Boxmeer.

De lengte van de route is +/- 3,5 km en duurt 2 uur.

Het kan in december erg nat zijn. Draag daarom goede wandelschoenen of laarzen. De route is niet toegankelijk voor rolstoelen en honden. De wandeling is gratis, maar een vrijwillige bijdrage voor koffie/thee wordt op prijs gesteld.

De wandeling start om 13:30 en begint aan het eind van de Kleine Broekstraat. Daar is voldoende parkeerruimte.

Email voor meer informatie naar Niek Swart: niek.swart@live.com

 

Graag aanmelden via onderstaande aanmeldknop. Na aanmelding ontvang je een email met de bevestiging. Check eventueel de spambox.

Luchtfoto van een moeras met bomen en een gebouw op de achtergrond. 28 december 2025 - 13:30
Wanneer
zondag 28 december 2025
13:30 tot 16:00
Waar
Kleine Broekstraat Boxmeer
Kleine Broekstraat 15
5831 AP Boxmeer
Bekijk op Google Maps
  • Kosten: Gratis
  • Aanmelden verplicht: Ja

Niek Swart

Gids De Maasvallei Excursiewerkgroep

Ontdek meer over

Deel deze pagina