Buurt vergroenen
De Twijn brengt jong en oud samen op een groen schoolplein
Eind januari was het moment eindelijk daar: de opening van het nieuwe groene schoolplein van basisschool De Twijn in Terneuzen. De school schreef zich in voor de Groene Revolutie 2024 en kreeg een van de 13 te verdelen vouchers. Hiermee maakten zij het schoolplein groener, leerzamer en uitdagender voor de leerlingen.
Naast alle leerlingen van de school waren ook enkele ouders en de bewoners van het naastgelegen wooncomplex Simon Stevenhof aanwezig bij de opening. Directrice Nathalie Vermeulen verwelkomde alle belangstellenden en maakte tijdens haar openingswoord al snel de bijzondere verbinding tussen de school en het wooncomplex duidelijk. Daarna nam wethouder Sonja Suij van de gemeente Terneuzen het woord over. Ook zij benadrukte het belang van de samenwerking tussen de school en het wooncomplex.

Tegels eruit, groen erin!
Op het nieuwe plein zijn veel tegels verdwenen en heeft groen daarvoor in de plaats gemaakt. De oude tegels zijn hergebruikt om muurtjes te bouwen waarop gespeeld en gezeten kan worden, maar ook om insecten een plek te geven om zich te verschuilen en te nestelen. Er zijn meerdere plekken gecreëerd waar verschillende kruiden en fruitsoorten zullen groeien. Ook groenafval krijgt een plek op het plein. Takken worden verzameld tussen palen, waardoor een natuurlijke afscheiding en schuilplek voor insecten ontstaat. Grotere takken worden gebruikt om een hut te bouwen tegen een houten frame.
Daarnaast is er een speelheuvel aangelegd, en om het contrast te vergroten, is er ook een stukje uitgegraven. ‘Het uitgegraven gedeelte maakt het plein speelser. De kinderen kunnen hier gewoon in rennen en het als pad gebruiken, maar als het veel regent, kan het ook zomaar zijn dat het water hier langer blijft liggen,’ legt Svetlana Kozlovskaya van SK Exteriors uit, die het groene schoolplein voor De Twijn ontwierp.
Het schoolpleinhek is versierd met dennentakken, die samen een groen lint vormen. Twee leerlingen worden uitgenodigd om met een grote snoeischaar door dit lint heen te knippen. Met deze symbolische handeling is het nieuwe plein dan eindelijk geopend. Robbie Janse van de gemeente Terneuzen heeft een aantal “kroostegels” meegenomen en helpt enkele kleuters extra tegels uit het plein te verwijderen. ‘Dit is toch het mooiste wat er is! Steeds meer natuur integreren in de leefomgeving van mensen en de volgende generatie motiveren om dit ook te doen,’ zegt Janse terwijl hij toekijkt hoe de kleuters enthousiast aan de slag gaan.
Verbindingsstrook
Hierna verplaatste de aandacht zich naar de nieuwe groenstrook naast de school. Aan de andere kant van de groenstrook ligt wooncomplex Simon Stevenhof van Clavis. De gemeente heeft deze strook ter beschikking gesteld aan de school en het wooncomplex, en gezamenlijk hebben ze deze omgetoverd tot een groene, gezellige ontmoetingsplek. Op de zogenaamde verbindingsstrook planten leerlingen van De Twijn onder begeleiding van Janse nog extra boompjes en struiken. Er zijn allerlei soorten fruitbomen en -struiken geplant, en er zijn een aantal picknickbanken geplaatst. De school gebruikt deze als buitenlokaal, terwijl de bewoners van het wooncomplex er een extra ontmoetingsplek bij hebben gekregen.

Nadat alle struiken zijn geplant en de kinderen zich hebben uitgeleefd met spelletjes, keren de leerlingen met rode wangen, verwilderd haar en modder aan hun schoenen terug naar hun lokalen. Onder het genot van een kopje koffie en een stuk taart zegt Vermeulen: ‘Het extra zand in de school weegt niet op tegen de voordelen van het nieuwe plein en de buitenlessen. Wij zijn heel blij met ons nieuwe schoolplein en de verbindingsstrook!’
Wil je ook een groen schoolplein? De inschrijving voor de voucherregeling is nog geopend tot en met 9 maart 2025. Schrijf je nu in!