Biodiversiteit
Verslag Fietstocht langs markante bomen en groenstructuren
Uden 25 mei 2025,
De weersvoorspelling zag er slecht uit. We vroegen ons af of er wel iemand op zou komen dagen. Met het voorfietsen op zaterdag waren we goed nat geworden en de vraag was of dat voor niets geweest was. Tot onze verrassing kwamen er toch zes belangstellenden. We waren ook met vier gidsen. Dus tijdens het fietsen was de begeleiding bijna een op een. Om 10.00 uur was het zo goed als droog en konden we zonder regenjassen op pad.
Eerst een korte inleiding over de linden in de Marktstraat en de oude hoofdwegen Marktstraat, St Jansstraat en Kerkstraat. Bijzondere aandacht voor het Prilleke. De oude lindeboom, geplant in 1870, heeft de storm van 2006 niet overleefd. Op een andere plek op de Markt, vlak bij het oude Raadhuis, is een nieuwe lindeboom geplant.
De tocht ging door de buurtschappen rond de kom van Uden en Volkel. Op verschillende markante plaatsen werd gestopt, zoals bij de Kruisherenkapel met de Rode Beuk die na de oorlog is geplant. Daaronder zit een koker met alle namen van de Kruisheren die daar toen woonden. Op het Lieve Vrouwenplein is in 2019 een etagelinde geplant als teken van de verering van Maria Ter Linde. Bij het oude centrum van Uden, het Piusplein, zijn in 1935 paardenkastanjes geplant. Een aantal zijn gesneuveld door de bloedingsziekte, maar gelukkig hebben een aantal het overleefd. We fietsten door de Heinsbergenstraat en Hoevenseweg met zijn oude zomereiken, en de Klantstraat, een oud buurtschap met veel boerderijen met de typische leilindes, walnoten- en kastanjebomen.
Verder langs het Mellepark en Raampark naar De Kleuter en buurtschap Lankes in Volkel, naar het Frankisch veldje aan de Antoniusstraat en Wilgenstraat. Daar werd vroeger vee bijeengedreven en werden veekeuringen uitgevoerd. Nu staan er forse Amerikaanse eiken, paardenkastanjes en lindes. Door het buitengebied van Volkel naar de wijstgronden op Kooldert met zijn typische kleinschalige weilandjes en knotwilgen. Dan door naar d’n Ujese Kersenboogerd voor een korte lunchpauze. Helaas zijn de laatste jaren geen kersen geoogst vanwege de Suzuki-fruitvlieg.
We vervolgden onze fietstocht door Uden-Zuid naar het Zuiderpark, de Meulenreek en het Sportpark voor de laatste stop. Daar staan nog veel oude bomen, die daar door de paters van het Willibrordusklooster (in brand gestoken door de Duitsers in 1944) zijn aangeplant. Verbaasde blikken toen we de echte tulpenboom lieten zien die vol in bloei stond. De mammoetboom, die hier 50 jaar geleden geplant is bij het kapelletje, kan natuurlijk niet tippen aan de exemplaren in Amerika, toch een beetje een teleurstelling.
Bij de mammoetboom sloten we af rond 13.00 uur en ging iedereen zijns weegs. Wonderwel geen regen gehad onderweg. Zo werd het een geslaagde tocht met geïnteresseerde en goed geïnformeerde deelnemers.

Saskia, Karin, Chris en Joep