Uitgesteld ivm zeldzaam broedgeval nabij groeve:Excursie geelbuikvuurpad oorspronkelijk 10 mei

    De foto bovenaan de pagina is afkomstig van de Site Saxifraga  www.freenatureimages.eu   

Fotograaf Mark Zekhuis

We zoeken de geelbuikvuurpad nabij de Meertensgroeve gelegen aan de Herendries in het Zuid-Limburgse Vilt.
Om daar te komen carpoolen we om 09.45 u. vanaf de parkeerplaats bij IVN Home de Gaard in Born.
Onze gids tijdens de excursie is dhr.Marc Schils, ecoloog bij de gemeente Sittard-Geleen.

Pad op een rots tussen gras en stenen, in natuurlijke omgeving.

Reptielen en Amfibieën hebben een heel eigen levenswijze en stellen daarmee hun specifieke eisen aan de omgeving. Dat maakt ze heel geschikt als indicatoren van de kwaliteit van die leefomgeving.

In Zuid Limburg komen, dankzij het bijzondere karakter van het heuvellandschap, een aantal soorten voor die we in de rest van Nederland niet of nauwelijks zien. Toch hebben ook hier sommige van hen het moeilijk door bijvoorbeeld versnippering en verdroging.

Tijdens deze excursie gaan we kijken naar het biotoop van enkele soorten zoals de geelbuikvuurpad, de vroedmeesterpad en de levendbarende hagedis. We bespreken het natuurlijke biotoop, het beheer en maatregelen tegen achteruitgang. Ook  kijken we naar het opkomen van de muurhagedis op plekken waar deze eigenlijk niet hoort te zijn.

Een hagedis op een met mos bedekte boomstam, omgeven door groene bladeren.  Een hagedis ligt zonnend op een stapel ruwe stenen in de buitenlucht.

Afhankelijk van de weersomstandigheden hebben we meer of minder kans om de genoemde dieren te zien (reptielen houden niet van slecht weer, dat maakt ze ideaal als doelsoorten  voor een liefhebber) .

Man zit in gras, kijkt uit over heuvelachtig landschap met blauwe lucht en wolken.

We bezoeken daarvoor open groeves aan de randen van Vilt. Naast de reptielen en amfibieën die hier voorkomen zijn de groeves natuurlijk ook fantastisch om zelf rond te struinen op zoek naar kalk minnende plantensoorten. Hiervoor bestaat natuurlijk ook ruim de gelegenheid.

Een serene vijver omringd door gras en bomen bij een heuvelachtig landschap onder een blauwe hemel.

De deelnemers carpoolen vanaf de parkeerplaats bij IVN Home de Gaard op het einde van de Jean Barbou van Roosterenstraat in Born.

We vertrekken daar om 09.45 u. De excursie rond de Meertensgroeve in Vilt begint om 10.30 u.

Bruine pad met oranje buik ligt op modderige grond, dichtbij gefotografeerd. 10 mei 2026 - 10:30
Wanneer
zondag 10 mei 2026
10:30 tot 12:00
Waar
Meertensgroeve Herendries Vilt
Herendries
Vilt
Bekijk op Google Maps
  • Kosten: Gratis. Deelname op eigen risico. Een vrijwillige bijdrage wordt op prijs gesteld.
  • Aanmelden verplicht: Nee

Arno Huis in ’t Veld

Webbeheerder Born-Land van Swentibold

Deel deze pagina