Drie keramische potten met kraandecoraties en deksels van hout en steen. Overig

Expositie ‘Sumi-e schilderkunst

Alphen aan den Rijn 4 april 2026

Expositie ‘Sumi-e schilderkunst en raku gestookte werken in Japanse stijl’ te bewonderen in Bezoekerscentrum De Veenweiden in Alphen aan den Rijn.

 

Martha Goedings beoefent een bijzondere schilderkunst, die zijn oorsprong vindt in het aloude China en Japan. De techniek wordt Sumi-e genoemd, dat letterlijk ‘schilderen met inkt’ betekent. Het werk van Anke van der Kwaak is meestal raku gestookt en geïnspireerd op Japan. Zij maakt ook vazen die bedoeld zijn voor Ikebana, de Japanse bloemschikkunst.

Wat voor fraaie resultaten Martha met de ‘kunst van het weglaten’ weet te bereiken en Anke met uiteenlopende dekseldecoraties van hout en hun samenwerking ieder op eigen gebied, is van zaterdag 4 april tot en met 4 juni  2026 tijdens openingstijden te bewonderen in het Bezoekerscentrum De Veenweiden in Alphen aan den Rijn.

Inktschilderen

 

Martha Goedings houdt zich al jaren bezig met Sumi-e, het Chinese en Japanse inktschilderen. “De inkt vloeit heel snel uit op het dunne rijstpapier”, legt zij uit. “Daardoor moet een beeld meteen ‘raak’ zijn. Anders dan in de Westerse cultuur speelt ‘de leegte’ daarbij een belangrijke rol. Het enige doel is om een onderwerp, zoals een bloem, boom of vogel, met zo min mogelijke middelen te vangen. Alleen het meest essentiële wordt weergegeven.” Martha schildert vooral bomen, dieren en bloemen. “Er is wel verschil tussen Sumi-e en chinees inktschilderen. Bij het laatste wordt meer kleur gebruikt.”

Raku-techniek

Anke vertelt dat Raku-stoken een techniek is die al in 16e eeuw in Japan werd toegepast en in de hedendaagse techniek niet meer weg te denken is. “Kenmerkend van raku-werk is de craquelé in het glazuur, die ontstaat door de snelle afkoeling. Het chaotische van de ontstane barstjes vormen een contrast met de strakke vorm van mijn vazen. Daarbij probeer ik een balans te vinden tussen strak en grillig.”

Workshop
Anke houdt op zondagmiddag 19 april van 14.00 – 17.00 uur in het Bezoekerscentrum een workshop Ikebana. Een uitstekende gelegenheid om deze bijzondere Japanse bloemschikkunst te leren kennen en ermee aan de slag te gaan. Kosten € 35,- p.p. inclusief een door Anke gemaakte schaal en andere materialen. 
Demonstratie
Meer weten over Sumi-e schilderen en eventueel zelf ervaren? Martha zal op zondagmiddag 17 mei  van 14.00 – 17.00 uur in het Bezoekerscentrum De Veenweiden aanwezig zijn en kleine demonstraties Sume-e inktschilderen geven. Wellicht kunt u dan zelf een kaart maken op handgeschept papier (Etegami) in deze stijl.
Nadere informatie:
De duo-expositie is gratis te bezichtigen op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag tijdens de openingstijden van het bezoekerscentrum De Veenweiden van 14.00 – 17.00 uur.
Je vindt het Bezoekerscentrum aan de Burg. Bruins Slotsingel 15 in Alphen aan den Rijn.
 

Ontdek meer over

Deel deze pagina