Een groep mensen wandelt door een besneeuwd bos in de winter. Zoogdieren

Op stap met Aaldrik Pot: enkele sporen van dieren

Aa en Hunze 6 januari 2025

Als terugblik op de lezing en de twee excursies van Aaldrik op 16 november 2024 en 4 januari 2025 hierbij een paar van de diersporen die we gezien hebben.

Allereerst de foto die bij de aankondiging stond (foto Aaldrik Pot):

 

 

Op deze foto zie je een boompje met dode bladeren tussen de groene planten. Aaldrik noemt dit een reeënlampje. In de zomer vallen deze dode bladeren echt op tussen het groene blad, als lampjes.
Hier heeft een ree met zijn gewei langs het dunne stammetje van het boompje geschuurd. Hij markeert zo de plek met een geurstof uit klieren die tussen de 2 geweistokken zitten en maakt op deze manier aan andere reeën duidelijk dat hier zijn territorium is. Doordat de bast van de boom beschadigd raakt sterft een deel van het blad af. In de winter valt het minder op, maar ook tijdens de excursie waren er veel boompjes te zien met deze veegsporen. Zie hieronder het dennetje.

 

Direct al aan het begin van de eerste excursie kwamen we onderstaand spoor tegen. Het was midden in het bos bij de zandspeelplaats bij Elp. Niet een plek waar je dit dier zou verwachten, maar de sporen waren overduidelijk van een otter!!! Er is een eind verderop wel water, otters gaan best behoorlijk ver van water vandaan op verkenning uit vertelde Aaldrik. De druppelvorm van teen en nagel er aan vast zijn zeer kenmerkend voor de otter.

We zagen ook sporen van de das: tijdens de eerste excursie een latrine met uitwerpselen (eerste foto). Tijdens de tweede excursie een pootafdruk (tweede foto) en plekken waar hij in de grond had zitten wroeten met zijn snuit, op zoek naar voedsel.

In een dode boomstam zagen we gaten waar de specht op zoek was gegaan naar o.a. larven van kevers, met aan de ander kant van de stam een prachtig voorbeeld van een “poppenwieg”: een plek waarin de larve van de grijze ribbelboktor (ook wel dennenboktor) zich ontwikkeld heeft tot pop en volwassen boktor. In het voorjaar heeft de volwassen boktor de “wieg” verlaten (of hij is al eerder opgegeten door de specht…..).

Klein maar fijn: op onderstaande foto zie je een blad met duidelijk een gat waar een eikel heeft gelegen. In het blad zie je piepkleine gaatjes, sporen van een muisje: een muisje heeft de eikel hier weggehaald.

Naast wat we zagen was ook de uitleg over de sporen heel waardevol. Het is zeer de moeite waard om met Aaldrik op stap te gaan. We waarderen het enorm dat hij aanbood om nog een tweede keer te komen om de mensen op de wachtlijst de kans te geven om mee te gaan, waar ze allemaal gebruik van hebben gemaakt. Top!

Marga Hospers

Ontdek meer over

Deel deze pagina