Houten bruggetje over een bosrijk moeras met mosbedekte bomen en een wandelaar in de verte.

Groep 7 en 8 van SWS De Gavelander testen IVN lespakket en excursie Groeningen

Groningen 1 mei 2025

Lespakket en excursie in september 2025 operationeel

IVN Natuureducatie heeft in opdracht van Groeningen een lespakket ontwikkeld om leerlingen van de basisscholen (groep 6, 7, 8) in de regio Groeningen meer met de natuur in hun regio te verbinden. Met als doel bewustwording en waardering voor het bijzondere landschap waarin zij leven, door ze zowel in de klas als daadwerkelijk in de regio te laten kennismaken met het bijzondere landschap. Hierbij wordt ingegaan op het landschap (ontstaan en huidige kenmerken), het veen, waterberging, biodiversiteit, klimaat, flora en fauna.

Op 22 april mochten 16 leerlingen van groep 7 en 8 het lespakket op school testen. Ze begonnen met de klassikale start met voorbereidende informatie. Daarna gingen ze zelf aan de slag in groepjes van twee met verschillende opdrachtkaarten: een voedselkringloop maken, drinkwater kauwen en proeven, het leefgebied van de otter in de zandbak namaken, vissen als een lepelaar in troebel water en sporen zoeken op het schoolplein. Daarna volgde de evaluatie. De leerlingen hebben zeer nuttige tips en tops benoemd die zullen worden doorgevoerd.

Groep kinderen op wandeling met volwassene op grindpad in natuurgebied.

Luisteren naar de tjif tjaf

Na de lunch zijn juf Fenna en haar leerlingen op de fiets gestapt en naar de Letterbetterpetten gefietst. Daar stond IVN boswachter Guido hen op te wachten. En konden ze met eigen ogen petgaten zien en veen voelen. De tjif tjaf was luid en duidelijk aanwezig. De leerlingen kregen de opdracht om een hand op te steken, iedere keer als de tjif tjaf zich liet horen. Vervolgens hebben ze de toren beklommen en in de vogelkijkhut zwaluwen gespot die insecten aan het vangen waren. Tenslotte over de planken door het moeras. Niet met de hele groep tegelijk, maar iedere 30 seconden mocht er één kind in stilte starten. Gelukkig hadden de meeste leerlingen laarzen aan en is er maar één laars volgelopen met water.

September 2025 van start

Voor de zomervakantie is het lespakket gereed. Het lespakket wordt online beschikbaar gesteld en kan door de leerkrachten zelfstandig uitgevoerd worden. Achttien groepen hebben dit al aangevraagd. In september 2025 starten we met de excursies in vier gebieden: de Onlanden, Friescheveenseplassen. Lettelberterpetten, Westerbroekstermadepolder. Deze excursies zijn inmiddels volgeboekt. Het online lespakket kan nog wel worden aangevraagd worden.

Houten bruggetje over een bosrijk moeras met mosbedekte bomen en een wandelaar in de verte.

Ontdek meer over

Deel deze pagina