Excursie planten en vlinders op het Eexterveld

Tijdens deze excursie nemen we met Cees van Roozendaal en Lambertus Slatius een kijkje op het Eexterveld met vooral aandacht voor de planten en de vlinders en hun leefomgeving.

Het Eexterveld is één van de grootste heischraalgraslanden van Nederland en kent de hoogste beschermingsgraad binnen de Drentsche Aa. Concreet betekent dit dat er onder andere gewerkt moet worden aan herstel van natuurlijke waterstromen. Zowel de kwaliteit als de stand van het grondwater en het oppervlaktewater zijn daarbij belangrijk.

De basis van het Eexterveld is potklei. Die zit hier dicht onder de bodem. In die potklei zit veel kalk. Dat maakt een wereld van verschil. Want daardoor is er in de laagste delen van het gebied steeds een beetje kalk in de bodem, terwijl hogere delen verzuren. Dat verschil in hoogte is soms maar een paar decimeter. Hogerop groeit vooral hei en wat zonnedauw bijvoorbeeld. Dat zijn planten die het goed doen op zure grond. Wat meer naar beneden heb je meer verschillende soorten planten, die hebben wat rijkere, minder zure grond nodig. In augustus kunnen we onder andere bloeiende Klokjesgentiaan, Blauwe knoop en Tormentil aantreffen, in het voorjaar Heidekartelblad en Gevlekte orchis.

In het gebied zijn meerdere soorten vlinders actief. De aanwezigheid van Klokjesgentianen maakt het geschikt voor het Gentiaanblauwtje. Deze vrij zeldzame vlinder staat qua leefgebied onder druk, er moet aan nogal wat eisen worden voldaan om ergens te kunnen leven. De eitjes moeten afgezet kunnen worden op Klokjesgentianen. De rupsen hebben daarna bepaalde soorten knoopmieren nodig om te overwinteren en om zich te verpoppen in hun mierennest. Sinds 2004 wordt het Gentiaanblauwtje op het Eexterveld door IVN Aa en Hunze geïnventariseerd.

Datum: zaterdag 4 juli 2026
Aanvang: 10.00 uur
Startplek: Informatiepaneel Eexterveld langs Anlooërweg (weg van Anderen naar Anloo)
Gidsen: Lambertus Slatius en Cees van Roozendaal

Carpoolen is mogelijk vanaf parkeerplaats gemeentehuis Gieten (Spiekersteeg 1). Vertrek daar om 9.30 uur. Bij aanmelding graag aangeven of je mee wilt doen met het carpoolen.

Aanmelden is noodzakelijk in verband met maximum aantal deelnemers. Stuur een mailtje naar de programmacommissie: prog.comm@ivnaaenhunze.nl

Foto bovenaan: Informatiepaneel Eexterveld (foto Lambertus Slatius)

Bord met wandelinformatie naast een boom in een groen natuurgebied. 04 juli 2026 - 10:00
Wanneer
zaterdag 04 juli 2026
10:00 tot 12:00
Waar
Parkeerplaats Eexterveld
Anloërweg
9465 TJ Anderen
Bekijk op Google Maps
  • Kosten: Gratis
  • Maximaal aantal deelnemers: 15
  • Aanmelden verplicht: Ja

Deel deze pagina