Groene dijk langs waterlandschap met blauwe lucht en verspreide wolken. Landschap

‘Treurige bezuiniging op Nationale Parken gaat juist duur uitpakken’

Zeeland 12 mei 2025

Jan Dijstelboem, directeur-bestuurder IVN:

‘Het kabinet laat de Nationale Parken in Nederland in de steek. Het besluit in de Voorjaarsnota om de financiële bijdrage aan de Parken stop te zetten en ook de daarbij behorende financiering voor IVN Natuureducatie is onverantwoord en verbijsterend. Vele duizenden kinderen die anders nooit in de natuur komen, dreigen de dupe te worden, net als (recreatie)ondernemers, omwonenden en zoveel anderen die nu samen bouwen aan de Nationale Parken en van daaruit aan een duurzame en gezonde samenleving. IVN doet daarom een klemmend beroep op de Tweede Kamer om dit niet te laten gebeuren.

Het besluit is werkelijk bizar. Slechts enkele dagen eerder ondertekenden verschillende partijen het manifest ‘Samen werken aan karakteristieke natuurgebieden’, dat nota bene door het ministerie van LVVN zelf werd geïnitieerd. Nu de inkt nog niet eens droog is, trekt het kabinet de handen volledig af van de uitvoering. Onbegrijpelijk. Na een jarenlange samenwerking wordt nu ineens gekozen voor een volledige financiële afbouw per 2026.

Verlies van 70 miljoen aan inkomsten
Een treurige en onnodige bezuiniging, die juist wel eens heel duur kan gaan uitpakken. De afgelopen jaren hebben gemeenten, provincies, waterschappen, bedrijven, particuliere eigenaren, landbouw- recreatie en natuurorganisaties en vele vrijwilligers zich uit de naad gewerkt om Nationale Parken Nieuwe Stijl te worden. Heel de omgeving profiteert van deze ontwikkeling. Op tal van plekken – van de Biesbosch tot de Sallandse Heuvelrug – zijn het juist deze parken die als katalysator werken voor duurzame regionale ontwikkeling. Uit recent onderzoek van Ecorys blijkt dat het keurmerk Nationale Parken 70 miljoen aan extra inkomsten per jaar oplevert, oftewel 280 miljoen euro tot 2030. Dit komt nog eens bóvenop de economische waarde die natuur genereert. Educatie en beleving, specialiteit van IVN, zijn daarbij cruciaal. Uit Europees onderzoek blijkt dat elke euro die in natuur wordt geïnvesteerd wel 8 tot 38 keer wordt terugverdiend. Deze voorgenomen bezuiniging kost dus veel meer dan het oplevert.

Daarnaast toont het rijk zich ook een uiterst onbetrouwbare partner voor de lokale organisaties. De Nationale Parken trekken jaarlijks miljoenen bezoekers uit binnen- en buitenland voor een unieke natuurbeleving. Het is doodzonde dat hierop wordt bezuinigd.

Belang van verbinding
Al decennialang is IVN een van de pijlers onder de Nationale Parken. Met duizenden vrijwilligers, scholen, ondernemers en overheden werken we aan natuurbeleving, educatie, participatie en verbinding. Juist in een tijd waarin de polarisatie door hoogoplopende onderwerpen als stikstof en de wolf toeneemt, is het belangrijk dat een onafhankelijke organisatie als IVN zijn werk kan blijven doen.

Dat het rijk zich nu terugtrekt is niet alleen een bestuurlijke blunder, het is ook een signaal dat het zich wederom met de rug naar de samenleving keert. Want dit is geen technische bezuiniging; dit is het bewust loslaten van maatschappelijke samenwerkingen waar jarenlang in geïnvesteerd is.

Opkomen voor onze nationale trots
IVN doet dan ook een klemmend beroep op de Tweede Kamer en op provinciale en lokale bestuurders om dit alles niet te laten gebeuren. Samenwerken aan een gezonde leefomgeving is niet vogelvrij. De Nationale Parken zijn onze nationale trots en erfgoed en van ons allemaal. Ze verdienen onze volle steun.’

Ontdek meer over

Deel deze pagina