Korte cursus – Water

Water, een korte cursus in het najaar van 2026

De korte cursus van dit najaar gaat over water. We vinden het heel vanzelfsprekend dat er schoon drinkwater uit de kraan komt. Dat het grondwater op peil is, zodat natuurgebieden niet verdrogen. Dat wateroverlast door weersextremen wordt voorkomen.

In het jaar 2000 werd de Kaderrichtlijn Water (KRW) van kracht. De Europese lidstaten hebben daarin afgesproken dat uiterlijk in 2027 het oppervlaktewater en het grondwater in Europa van een goede kwaliteit moeten zijn. Vanuit het IVN Westerveld laten we ons informeren in hoeverre dat in onze regio Zuidwest-Drenthe gerealiseerd is.

De praktijk is dat gebrek aan water en wateroverlast elkaar afwisselen. Het beleid was erop gericht om water zo snel mogelijk af te voeren (Meppel moest droge voeten houden!). Beken werden gekanaliseerd, gemalen werden gebouwd en het grondwaterpeil werd verlaagd. Tegenwoordig worden er allerlei maatregelen genomen om de z.g. sponswerking van de natuur te vergroten.

Een ander probleem is de vervuiling van het oppervlakte- en grondwater. Uitspoeling van meststoffen via sloten naar de beken en de vaarten in onze regio. Maar ook bestrijdingsmiddelen, PFAS en medicijnresten. Deze vervuiling weet zelfs zijn weg naar het grondwater te vinden waardoor waterleidingbedrijven moeite hebben om deze stoffen uit het drinkwater te verwijderen.

Natuurherstel: Het Dwingelderveld is het grootste aaneengesloten natte-heidegebied van Europa. Dit natuurgebied dreigde te verdrogen. Er zijn de laatste jaren belangrijke inspanningen gepleegd om dit tij te keren.

Programma

Het programma is als volgt:

  • za 26 september 9.30 uur – Water in het Dwingelderveld.

Fietsexcursie vanaf parkeerplaats Achter ’t Zaand, 7963 RA Dwingeloo. Begeleid door Mattijn Spijkerman. Mattijn is boswachter bij Staatsbosbeheer in Zuidwest-Drenthe waaronder het Staatsbosbeheer deel van het Dwingelderveld

  • do 8 oktober 19.30 uur – Water in Zuid-West Drenthe

Hans ter Horst houdt een lezing in dorpshuis Oens Huus te Wapse. Hans is hydroloog bij het Waterschap Drents Overijsselse Delta.

Hans gaat vertellen over het beheer van water door het Waterschap. Oppervlakte water, grondwater, kwelwater, verdroging, wateroverlast. De stand van zaken met betrekking tot kaderrichtlijn water (Europese en nationale wet- en regelgeving).

  • za 24 oktober 9.30 uur – Drinkwaterwinningsgebied Oosteinde / Weerwille

Wandelexcursie vanaf de parkeerplaats Koekangerweg 7, Weerwille. We maken een wandeling rond het Sultansmeer begeleid door Peter Bartelds. Peter is de “blauwe boswachter “ bij Waterleiding Maatschappij Drenthe en vooral bekend van zijn optreden in Roeg van RTV-Drenthe.

Peter zal ons rondleiden door het gebied en vertellen wat er allemaal komt kijken om voor goed drinkwater te zorgen. Daarnaast zijn de waterwingebieden ook belangrijke natuurgebieden waar goed drinkwater en natuur voorop staan.

  • za 7 november 9.30 uurWaterberging Ootmaanlanden en vispassage Koningsschut. Fietsexcursie vanaf de parkeerplaats kruising Weg achter de Es / Postweg (tegenover camping De Blauwe Haan)  begeleid door Sanne van Gemerden naar waterbuffer Ootmaanlanden en de vistrap Koningsschut in de Dwingelerstroom. Sanne is boswachter communicatie en beleving bij Natuurmonumenten in Zuidwest-Drenthe.

Nadere informatie volgt nadat je je hebt aangemeld.

De kosten van de cursus Water bedragen € 20,- voor IVN-leden, € 25,- voor niet-leden. Het bedrag dient vooraf te worden overgemaakt op rekening NL 64 TRIO 0320 901173 t.n.v IVN Westerveld onder vermelding van Water. De aanmelding is pas definitief wanneer je betaald hebt.

 

Korte cursus Water

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.
IVN lid?(Vereist)

Reflectie van boomtakken in een ondiepe plas met oppervlakkige olievlekken. Vanaf 26 september 2026 - 09:30
Wanneer
zaterdag 26 september 2026
09:30 tot 12:00
Waar
Wandelparkeerplaats “Achter ’t Zaand” bij Lhee
Achter Het Zaand
7963 RA Dwingeloo
Bekijk op Google Maps
  • Kosten: De kosten van de cursus Water bedragen € 20,- voor IVN-leden, € 25,- voor niet-leden
  • Maximaal aantal deelnemers: 20
  • Aanmelden verplicht: Ja

Deel deze pagina