De “Euleteul” van juni 2025
Nieuwsbrief “De Euleteul” juni 2025
Hoezo houden we de vaart er eigenlijk zo in, in ons dagelijks leven?
Waarom doen we zo veel gehaast, zelfs als er tijd genoeg is?
Als we er op gaan letten, dan blijkt bijvoorbeeld dat we altijd hard fietsen, ook als we geen
haast hebben.
Probeer het wat vaker op te merken en minder voort te jakkeren op de automatische piloot.
Want als we alles een tandje langzamer doen, voelt de dag meteen heel anders.
Het is waar dat onze hersenen wonderen kunnen verrichten als ze op volle toeren moeten draaien. Maar als we ze van tijd tot tijd de kans geven om uit te rusten, kunnen ze veel meer.
Zo bezien mogen we onszelf dus gewoon wat vaker een dagje zonder haast gunnen.
En met ons hoofd in die lagere versnelling, krijgen we misschien wel wat men zo mooi zegt
“de wijsheid van de traagheid”.
Een korte terugblik op de activiteiten van de afgelopen periode
Natuur-en cultuurwandeling van woensdag 21 mei- Vlodrop.
Een mooie rustige wandeling in Midden Limburg. Volop genietend van het mooie lente weer liep men door de asperge velden. Onderweg stopten de wandelaars bij een fijne rustplek waar men kon genieten van een lekker ijsje bij de ijsboerderij ‘Hoeve Bergerhof’.
Knutselmiddag voor de kids van zondag 25 mei.
Op zondagmiddag 25 mei werd er weer volop geknutseld door de kinderen.
Onze IVN medewerkers hielpen de kinderen met het timmeren van leuke nestkastjes en insectenhotels én het vullen hiervan.
Het weer zat ons op deze dag bijzonder mee, we konden ca. 60 ouders en kinderen in onze
Heemtuin verwelkomen! Wij bedanken Hoeve Elisabeth in Urmond voor de gulle donatie!
Wat staat er de komende tijd op ons programma
Natuur-en cultuurwandeling van 18 juni.
In verband met vakantie gaat de natuur-en cultuurwandeling van 18 juni niet door.
IVN Wandelteam:
Wil Pisters: 0620697739
Bodemdiertjes op zondag 15 juni gaat niet door.
De geplande kinderactiviteit “Bodemdiertje” gaat op zondag
15 juni niet door. Deze wordt verplaatst naar september.
Nadere informatie m.b.t. een nieuw datum volgt.
Kroetwusj op zondag 10 augustus van 10.30 tot 13.00 uur.
Op zondag 10 augustus is er in de Heemtuin van IVN Stein weer de jaarlijkse traditie van het Kroedwusj maken. Om 10.30 uur gaan de poorten open en staan we weer klaar om, samen met de Besjen van Stein, de Kroedwusj te binden.
Wij hebben wederom pastoor Schwillens bereid gevonden om de Kroedwusj te komen inzegenen.
Het is de afgelopen jaren erg warm geweest tijdens het maken van de Kroedwusj. Daarom hebben wij óók dit jaar weer de aanvangstijd vervroegd, zodat iedereen vóór het warmste tijdstip van de dag weer huiswaarts kan.
Deze activiteit is gratis, maar een vrije gave is altijd welkom. Koffie/ thee kost 1,50 euro.
Wat is “Kroedwusj” nu precies én wat is de oorsprong.
Vanaf de 17de eeuw is er al sprake van het maken van Kroedwusj.
De legende is dat er bij het zoeken naar het graf van Maria, nadat dit gevonden en geopend was, geen overblijfselen werden gevonden, maar een boeket met geurige kruiden en bloemen.
Het boeket bestaat uit twee graansoorten (tarwe en rogge), twee geneeskrachtige kruiden (boerenwormkruid en duizendblad) en onweer werende kruiden (koninginnekruid, bijvoet, walnotenblad).
Het boeket wordt bijeengebonden met een touw van zeven el. Zeven is het getal van de volledigheid.
Mits gezegend zou het boeket huis en haard vrijwaren van ziektes, ongemakken en vooral ook tegen onweer. De samenstelling kan per regio verschillend zijn, maar het idee erachter is hetzelfde.

Foto: John Leclaire
Wist je dat
de Varentuin bij IVN een pareltje in onze Heemtuin geworden is?
Varens zijn vaste planten die zich goed thuis voelen in de schaduw. Door de grote verscheidenheid ziet een schaduwhoek of bosrijke tuin er met varens prachtig uit. Zo ook in onze Heemtuin!
Varens vormen een plantengroep die in de geschiedenis van onze aarde als eerste bladeren produceerde. Ze komen al voor in meer dan 400 miljoen jaar oude fossielen.
Bloemen en zaden verschijnen niet bij varens, wel sporen die door ongeslachtelijke voortplanting zijn ontstaan. Ze zitten in hoopjes onderaan de bladeren. Varens bloeien dus niet, maar de bijzonder mooie bladeren maken het gemis aan bloemen ruimschoots goed. Bovendien is er geen geschiktere plant te vinden om een moeilijk schaduwrijk tuinhoekje mee te vullen.
De meeste varens zijn bosplanten, ze zijn sterk en hebben nauwelijks last van ziekten.
Plant varens in de tuin bij voorkeur op een schaduwrijke plek in niet te droge, humusrijke grond.
Zorg voor wintergroene soorten ook voor een beschut plekje uit de wind, koude wind kan ervoor zorgen dat het blad ’s winters uitdroogt.
Een goede tijd om varens te planten is het voorjaar of het najaar. De varen is een vaste plant.
Dat betekent dat de plant in de winter verdwijnt om in het voorjaar weer op te komen.
Maar er zijn ook blad houdende varens, zodat er groen in de wintertuin te zien is.
Deze wintergroene varens houden het hele jaar door hun blad, ze kunnen heel goed tegen de kou.
Er zijn ook soorten die alleen in zachte winters hun blad houden, zoals de niervaren (Dryopteris).
Enkele mooie wintergroene varens: de Tongvaren (Asplenium scolopendrium), de Naaldvaren (Polystichum setiferum) en de IJzervaren (Cyrtomium fortunei). Bezoek onze Varentuin en geniet volop! Foto: John Busing
de Kemphaan tijdens de vogeltrek ons land meer en meer vermijdt?
Als je in het voorjaar kemphaanmannetjes met hun opgezette witte kragen schijngevechten ziet voeren om vrouwtjes te imponeren, weet je dat het met de biodiversiteit op die plek goed zit.
Dan zijn er graslanden met slootjes en poelen met modderige randen én hogere stukken land die geschikt zijn als toernooiveld. Er zijn genoeg insecten en larven waarmee de kemphanen en hun jongen zich kunnen voeden. Als een weidegebied geschikt is als leefgebied voor de kemphaan, is het dat ook voor andere weidevogels.
Vijftig jaar geleden waren er nog zesduizend broedparen in ons land. Door verlaging van het grondwaterpeil, overmatige bemesting en intensieve maaiwerkzaamheden is de kemphaan als broedvogel zo goed als verdwenen. Ook tijdens de vogeltrek mijden ze ons land meer en meer.
Foto: Gruttoland.
In Memoriam
Op zondag 18 mei hebben we afscheid moeten nemen van ons zeer gewaardeerd IVN lid en medewerker Sjaak Savelkoul.
Sjaak was lid vanaf 1 januari 2011 en we kennen hem als een echt buitenmens. Hij hield van de natuur.
Zijn grootste hobby was het werken in onze Heemtuin waarin hij vele uren doorbracht. Sjaak was een bijzonder mens een zeer geliefd bij IVN alwaar hij met iedereen een goed contact had en hij zijn liefde voor de Heemtuin met iedereen deelde. We zullen hem enorm missen.
Wij wensen zijn vrouw Lies en kinderen veel sterkte toe in deze moeilijke tijd!
Spreuk van de maand
Jouw pad hoeft niet logisch te zijn voor anderen.
e-mail: infoivnstein@gmail.com
Like ons op facebook, dan bent u steeds op de hoogte van het laatste nieuws!
www.ivn.nl/afdeling/stein