Vogels en andere Fladderaars
Thema van de IVN-Jeugd middag van vandaag (7 mei 2025). Stralend zonnetje met een wat koud aanvoelende noordenwind. Moet een mooie middag kunnen worden om vogels te spotten met de kids in de Hakkelaren. Moderne technologie ingeschakeld door maar eens aan Chat-GPT te vragen wat deze van de Hakkelaren vindt. En prompt staat er ‘Vogels en flora: In mei 2025 organiseerde de IVN Jeugd-Oirschot een excursie naar de Hakkelaren, gericht op het ontdekken van vogels en andere ‘fladderaars’ . Verdorie waar heeft Chat-GPT dat vandaan? En we waren er nog niet eens geweest. Maar de conclusie van Chat-GPT mag er zijn; De natuur in de Hakkelaren is een waardevol stukje Brabantse natuur, ideaal voor wandelingen, vogelspotten en het genieten van de rust. Het gebied draagt bij aan de biodiversiteit en biedt een afwisselend landschap voor een ieder die van natuur houdt.
En dat hebben we ervaren. De kinderen in drie groepen verdeeld om te rouleren over drie gebiedjes in de Hakkelaren. Het gebied richting de vogelkijkwand, om nestelende zwaluwen te spotten, en het gebied richting de hangbrug werden verkend onder aanvoeren van IVN’ers van de vogelwerkgroep. Een derde gebied door een IVN-jeugdleider langs de oevers van de Beerze. Met toelichting van een IVN’er over het broeden van de oeverzwaluwen bij de vogelkijkwand kon met een verrekijker het schouwspel dichterbij gehaald worden.. Met de beschikbare telescoop werd zelfs een blik tot bijna in de kraamkamers mogelijk. Richting de hangbrug werden eveneens met verrekijkers en een telescoop minstens een Kievit en een Slechtvalk in de kijker genomen. Te horen waren er nog veel meer vogels, maar door het inmiddels flink groen geworden bladerdek toch wat minder te zien. Langs de oevers van de Beerze zijn door de kinderen verse knaagsporen van een Bever aangetroffen. Daarnaast ook nog de nodige afdrukken van o.a. de Reiger, een Das, een Bever en nog wat klein spul in het natte zand van de oever van de Beerze. O ja en dan die andere fladderaars; muggen, libellen en een Chinook. Al met al een prachtige middag midden in de mooie Oirschotse natuur.
Als afronding is de kennis van de kinderen over vogels getest met een kenniskwis. En het moet gezegd met slechts een enkele fout op de 20 vragen is onze IVN-Jeugd meer dan geslaagd. Daarna nog even wat drinken en dan weer onderweg op de fiets naar de Brandweerkazerne. Al met al weer een hele fijne middag waarvan de kinderen, de leiding, en ongetwijfeld ook de ouders van de kinderen met de verhalen en foto’s bij thuiskomst, van genoten hebben.
Nog speciale dank aan de IVN vogelwerkgroep voor de enthousiaste toelichting op wat we gezien hebben, en het scherp stellen van de telescopen op de vogels zodat deze uitstekend in beeld waren.
Richard Jaspers






