Een groep mensen staat in een kring onder een houten afdak in een groen, bosrijk gebied.

In de tuinen van Lia, René en Jeann komt Europa ineens heel dichtbij

Oirschot 3 september 2025

Maandagavond 1 september stonden de tuinen van onze IVN-leden Lia Adriaans, René Zeebregts en Jeann van Dijk in de Leeuwerikstraat centraal. Bewoners uit Oirschot en omliggende dorpen kwamen kijken hoe je met slimme keuzes een tuin klimaatbestendig maakt. Het bezoek werd georganiseerd door Inwoners aan Zet.

Bij Lia en René zagen bezoekers onder meer graskeien bij de carport, een sedumdak en aandacht voor regenwateropvang. Bij Jeann viel de bloemrijkdom op, samen met een vijver die regenwater opvangt, een moestuin en een klein bosgedeelte. Twee tuinen, verschillend ingericht, maar met dezelfde boodschap: met relatief eenvoudige maatregelen kun je bijdragen aan biodiversiteit en beter omgaan met het veranderende klimaat.

Van Oirschot naar Europa en terug

Het is bijzonder om te bedenken dat zulke concrete voorbeelden rechtstreeks verbonden zijn met grote Europese ambities. Brussel wil dat Europa in 2050 volledig klimaatbestendig is. Via Den Haag, provincies, waterschappen en gemeenten belandt dat beleid uiteindelijk bij inwoners. Beleidsstukken zoals de Kaderrichtlijn Water en het Deltaplan Ruimtelijke Adaptatie vormen de kaders, maar de uitvoering begint vaak letterlijk in de achtertuin. 

Wie zijn erbij betrokken?

Het project Inwoners aan Zet is een samenwerking tussen de Brabantse Milieufederatie, Waterschap De Dommel, IVN Natuureducatie, Velt, Earthwatch Europe, B-team Eersel, de Provincie Noord-Brabant en verschillende gemeenten, waaronder ook Oirschot. Samen zorgen zij voor inspiratie, begeleiding en concrete steun, bijvoorbeeld in de vorm van tuincoaching of gezamenlijke acties.

Gaan we het halen?

De avond riep ook kritische vragen op. Kunnen losse initiatieven genoeg zijn om de enorme klimaatopgave te realiseren? De bottleneck zit vaak in de opschaling. Waar voorlopers zoals Lia, René en Jeann hun tuin vergroenen, blijven veel andere tuinen versteend. Gemeenten hebben beperkte middelen en verschillen sterk in ambitie. Het risico bestaat dat klimaatadaptatie blijft steken bij mooie voorbeelden, terwijl de brede doorbraak nodig is om de doelstellingen van 2050 te halen. Kortom: werk aan de winkel!

Wat staat er nog op stapel in Oirschot?

In Oirschot wordt de komende tijd verder gebouwd aan deze beweging. Zo staan er een webinar, een praktische workshop, een gezamenlijke plantdag en mogelijkheden voor persoonlijke tuincoaching gepland (Zie: Inwoners aan Zet). Daarmee krijgen inwoners concrete handvatten om zelf aan de slag te gaan.

Wie maandagavond in de tuinen van Lia, René en Jeann rondliep, zag dat klimaatadaptatie geen ver-van-mijn-bed-show is, maar gewoon begint in de straat om de hoek in de achtertuin.

Deel deze pagina