Cursus Wilde Bijen voor beginners
De bijencursus is volgeboekt. De aanmelding is gesloten.
Wist je dat bijen eigenlijk vegetarische wespen zijn? En dat een behangersbij haar nestje behangt met perfect op maat geknipte blaadjes? Bijen zijn veel slimmer en interessanter dan je misschien denkt! In Nederland leven ongeveer 350 soorten wilde bijen. Elke soort – van andoornbij tot zilveren zandbij – heeft een unieke, vaak wonderlijke overlevingsstrategie. Wil je hier meer over ontdekken? Dan is deze beginnerscursus over wilde bijen iets voor jou!
Bijenliefhebber en natuurfotograaf Annemiek van Dijk geeft je graag een inkijkje in het leven van wilde bijen, met verhalen en foto’s uit eigen tuin en de omgeving Zuidoost-Brabant. Annemiek is actief voor onder andere waarneming.nl, de Wespenstichting en de Nederlandse Hymenoptera-vereniging.

De cursus bestaat uit 4 lesavonden en twee excursies, verdeeld over twee lesblokken. De eerste lessen en excursie in maart zijn vooral gericht op de bijen van het vroege voorjaar. Het tweede lesblok in mei sluit aan bij de bijen die dan rondvliegen.
De cursusavonden zitten vol mooie verhalen en beelden van wilde bijen. Je leert over hun leefwijze en hun bijzondere relatie met (vaak heel specifieke) planten. Tijdens de twee veldbezoeken gaan we buiten samen zoeken naar insecten, want niets zo leuk en leerzaam als de bijen met eigen ogen aanschouwen.
Het leven van wilde bijen is nauw verbonden aan bloemen. Zelfs de lengte van hun tong is aangepast aan ‘hun’ bloemen. Maar wat gebeurt er als ze geen bloemen vinden? Veel wilde bijensoorten worden bedreigd. Om die soorten te beschermen moet je weten hoe ze leven en wat ze nodig hebben. Na deze cursus begrijp je waarom slangenkruidbijen slangenkruid nodig hebben, zandbijen zand en harsbijen hars. En nog veel meer.
PROGRAMMA
Lesblok Maart
| Les 1 | dinsdag 18 maart 2025 |
|
| Les 2 | dinsdag 25 maart 2025 |
|
| Excursie 1 | zaterdag 29 maart 2025 |
|
Lesblok Mei
| Les 3 | dinsdag 13 mei 2025 |
|
| Les 4 | dinsdag 20 mei 2025 |
|
| Excursie 2 | zaterdag 24 mei 2025 |
|
PRAKTISCHE INFORMATIE
- Docent: Annemiek van Dijk
- Lessen van 19.30 uur tot 22.00 uur
- Excursies van 10.00 uur tot circa 12.30 uur
- Bij de lessen hoort een compacte digitale lesbrief (PDF), per les aangevuld met een overzicht van belangrijkste sheets en links (PDF)
- Aantal deelnemers: maximaal 25
- Kosten: €40,00 voor IVN leden en €55,00 voor niet-leden
Foto banner: Vrouwtje zwartbronzen zandbij (Foto: Annemiek van Dijk CC BY-NC-ND)