Bosbeheer Gemeente Venray
Marion de Bresser, Beheerder bossen, Gemeente Venray.
Wie deze avond kant en klare oplossingen voor de achteruitgang van de kwaliteit van de Venrayse bossen verwacht zal teleurgesteld worden. Die zijn er simpelweg niet. Er spelen veel factoren, die elkaar ook nog eens versterken, een rol. Verschillende oorzaken vragen in feite om verschillende maatregelen, terwijl de effectiviteit van sommige maatregelen op termijn niet zeker zijn en ook nog eens gepaard gaan met aanzienlijke kosten. Kortom, een avond waarin we een inkijkje krijgen in de complexiteit van het bosbeheer.
De gemeente Venray is eigenaar van 1400 ha bos en natuurterrein. De bossen zijn vanaf 1900 op “woeste gronden”, de schrale hoger gelegen zandgrond, aangeplant. Naast de natuurwaarden hebben de bossen als productiebos een economisch belang en in toenemende mate een recreatieve functie. Dat laatste veroorzaakt een eigen spanningsveld omdat de bezoekers, met name met loslopende honden, vaak menen dat het hele bos tot hun beschikking staat. Verstoring en vernieling van fauna en flora tot gevolg.

De verzuring vanwege de hoge stikstofdeposito is in onze regio extreem. Samen met de effecten van klimaatverandering, periodes van droogte én periodes met veel neerslag, zijn dat de belangrijkste oorzaken van de achteruitgang van de bossen. Het afsterven van bij voorbeeld de Douglas sparren is een zichtbaar gevolg. Maar waarom sterven Douglas sparren massaal; wat gebeurt er dan? Waarom zien we in verschillende bossen andere processen? En wat is daar aan te doen en wat zijn effecten van die maatregelen? Moeten we wel ingrijpen of moeten we vertrouwen op de veerkracht van de natuur? Vraagstukken waar Marion de Bresser op in gaat en met de gasten in gesprek zal gaan.
Een lezing is informatief maar het best ervaar en leer je ter plekke. Bij voldoende belangstelling zal binnen afzienbare tijd na de lezing door Marion een excursie verzorgd worden. Meer informatie hierover op het eind van de avond.
Iedereen is van harte uitgenodigd. Voor leden van IVN Geysteren-Venray is de toegang gratis. Andere gasten betalen € 3,00 pp. Aanvang 20.00 uur.
17 november 2025 -
20:00