Hoe twee verjaardagen uitgroeiden tot een cadeau voor de natuur

Een verjaardagsfeest met zo’n tachtig gasten, maar zonder cadeaus. Klinkt een beetje gek, toch? Niet voor Liesbeth Verheggen en Clemens Goes. Zij vroegen hun gasten namelijk om iets heel anders: een donatie aan IVN Natuureducatie. Het resultaat: ruim €1800 voor iets waar hun hart al hun hele leven sneller van klopt – natuur en onderwijs.

‘Voor mij hoort bij elke tien jaar een feest,’ vertelt Liesbeth. ’30, 40, 50, 60… dat heb ik altijd groots gevierd. Dit jaar was er nog meer reden voor een groot feest: ik werd 70, Clemens 75 en volgend jaar zijn we 50 jaar samen. Toen dachten we: waarom vieren we het niet gewoon samen?’

‘Bij eerdere feesten kregen we cadeaus, maar nu we met pensioen zijn en het goed hebben, vroegen we ons af: wat hebben we eigenlijk nog nodig?’ Dat werd het kantelpunt.

Natuur en onderwijs

Een verlanglijstje kwam er niet. Eigenlijk wisten Liesbeth en Clemens het meteen: als ze iets wilden vragen, moest dat over iets dat bij hen past gaan.

Dat bracht hen vanzelf bij het onderwijs, waar ze hun hele leven in werkten. ‘Je bent juf en meester, dat zit in je DNA,’ zegt Liesbeth. ‘En je ziet ook waar het soms schuurt: er is niet altijd genoeg geld voor alles wat je kinderen zou willen meegeven.’

Ook de natuur is altijd een belangrijk onderdeel in hun leven geweest. Met hun vijf kleinkinderen trekken ze er regelmatig op uit naar het Diemerbos, gewapend met zoekkaarten en loepjes om alles wat leeft te ontdekken. ‘De tweeling is twee en kent nu al allerlei vogelnamen,’ zegt Liesbeth trots. ‘En soms vertel ik zoveel dat Pepijn op een gegeven moment zegt: Oma, even geen planten en bloemen meer.’ Ze lacht. ‘Maar later wil hij toch weer alles weten.’

Die combinatie van onderwijs en natuur bracht hen vanzelf bij IVN Natuureducatie. ‘Dat voelde meteen goed. Alles wat je kunt bijdragen zodat kinderen leren in en met de natuur… dat hoort erbij.’

Een feest vol verbinding

In de winter  van 2026 was restaurant Elixer in Amsterdam-Oost het decor voor het gezamenlijke feest. Familie, buren, oud-collega’s en vrienden kwamen samen. De sfeer was ontspannen en Clemens en Liesbeth realiseerden zich opnieuw hoe bijzonder hun kring is. ‘Iemand zei: “Ik ben zo trots op jullie netwerk.” Dat raakte me.’

En dat netwerk is breed: buren met een Iraanse achtergrond, het voorleesgezin dat ze al jaren begeleiden, en de ouders van drie Pakistaanse meisjes die Liesbeth via school ondersteunt.

Tijdens het feest vertelden ze meer over hun keuze voor IVN Natuureducatie. ‘Dat vonden mensen heel logisch,’ zegt Clemens. ‘Het sloot meteen aan bij wat wij wilden.’ We hadden de vraag om donaties al vroeg aangekondigd en later nog een herinnering gestuurd. ‘Dat werkte goed. Zelfs de dagen na het feest kwam er nog geld binnen.’

Zouden ze anderen aanraden om voor doneren in plaats van cadeaus ontvangen te gaan? ‘Zonder twijfel,’ zeggen ze. ‘Het is een prachtige manier om iets te vieren. Niet omdat cadeaus verkeerd zijn, maar omdat doneren iets extra’s geeft.’

En de toekomst? Liesbeth glimlacht: ‘Als ik 80 word, doen we het gewoon weer zo.’

Over Liesbeth en Clemens

Liesbeth Verheggen en Clemens Goes werkten hun hele leven in het onderwijs: van regulier tot speciaal onderwijs. Ze vervulden rollen als leerkracht, intern begeleider en schoolleider, en bleven zich continu ontwikkelen.

Samen hebben ze twee kinderen en vijf kleinkinderen. Hun dochter staat zelf voor de klas, en ook bij de kleinkinderen is er op school aandacht voor vergroening. Hun liefde voor onderwijs en natuur loopt als een rode draad door hun leven – en geven ze bewust door aan de volgende generatie. Zelf zijn ze dan ook vaak buiten te vinden: in het Diemerbos of op een natuurcamping, samen met familie.

Wil je ook een donatiebox van IVN op je feestje?

Binnenkort ook iets te vieren? Of ga je een bijzondere uitdaging aan? Maak een online donatiebox aan. Zo kun je eenvoudig zelf geld inzamelen voor IVN Natuureducatie en bijdragen aan meer natuurverbinding.