Natuurvraag: alle slakken verzamelen! Insecten en bodemdieren

Natuurvraag: alle slakken verzamelen!

Caitlin Duivenvoorden, IVN Leiden e.o.: Afgelopen zomer liep ik met mijn tante door de duinen van Katwijk. Daar zagen we iets vreemds. In lage plantjes die aardig verdroogd leken, waren een heleboel kleine slakken omhoog gekropen. Dit zag er al vreemd uit bij één plantje, maar toen we om ons heen keken zagen we dat er honderden slakjes in de dorre plantjes omhoog waren gekropen! Waarom doen ze dat?

Antwoord:

Rykel de Bruyne, weekdierdeskundige bij Stichting ANEMOON
De slakken die Caitlin gezien heeft zijn zandslakken. Die zijn steeds meer te zien in ons land. De zandslak is een ‘zuidelijke opschuiver’ die oorspronkelijk thuishoort in het gebied rond de Middellandse Zee. Ze leven vaak in flinke aantallen bijeen in droge en zonnige gebieden, meestal in de duinen aan de kust. Bij warmte kruipen ze omhoog in de stengels van planten of op palen en muren. Zo zijn ze ver weg van de hete, uitdrogende zandbodem. Ze kunnen hele perioden in ‘estivatie’ – warmtevlucht – doorbrengen.

Heb je ook een Natuurvraag? Mail hem naar: mensennatuur@ivn.nl

Mens & Natuur magazine

Mens en natuurDit artikel verscheen eerder in Mens & Natuur magazine. Wil je ook het Mens & Natuur Magazine ontvangen? Voor € 25 per jaar ben je al lid van IVN en ontvang je 4x per jaar ons magazine  en kun je gratis of met korting deelnemen aan onze activiteiten, cursussen en workshops.

Ja, ik word lid

Ontdek meer over

Deel deze pagina