Biodiversiteit
De nieuwe schapen op de Brabantse heide
Natuurwerkgroepen aan het werk
Op woensdagavond 8 januari 2025, verraste John Brouwers ons met een indrukwekkend en boeiend verhaal dat goed inzicht gaf in de werkzaamheden van vrijwilligers van de Natuurwerkgroepen van het Brabants landschap.
‘We zijn eigenlijk de nieuwe schapen op de heide’, zo begon John zijn verhaal. Eén en soms twee keer per week gaan groepjes vrijwilligers op pad om de heide op te schonen door kleine dennen en berken te verwijderen, struweel en vogelbosjes aan te planten, meidoornheggen te vlechten, soms fruitbomen te snoeien, poelen vrij te maken, houtwallen op te schonen of het maken van rillen van kaphout.
Het basis gereedschap bestaat uit een grote zware takkenschaar, snoeischaar, degelijke spade, handzaag. (Kettingzaag wordt nauwelijks gebruikt, maakt te veel herrie) en de stronkentrekker! De kleding bestaat uit werkschoenen met extra versterkte punt, verstevigd petje, werkhandschoenen die tegen de scherpe meidoorns beschermen en bij de IVN Natuurwerkgroep Waalre een geel fluorescerend hesje. Zij werken voor het Brabants Landschap op Gijzenrooi, de Stratumse heide en de Braakhuizense heide en voor de IVN-natuurwerkgroep Waalre in de natuurgebieden rond Waalre.
Gereedschap en kleding wordt beschikbaar gesteld door Brabants Landschap en/of gemeente Waalre. De groepsgrootte varieert van 6-20 mannen in alle leeftijden.
Veel aandacht trok de stronkentrekker; een geniaal werktuig. Met dit door IVN Natuurwerkgroep Waalre ontworpen werktuig kunnen zware stronken uit de grond worden verwijderd, zodat die niet meer kunnen uitlopen. Zwaar rijdend materieel is daardoor overbodig geworden.
Het was een heel informatieve en gezellige avond en de conclusie was: Wat een prachtig werk wordt hier door deze vrijwilligers verricht.
Ook interesse om als vrijwilliger in de natuurgebieden aan de slag te gaan?
- https://www.brabantslandschap.nl/vrijwilligersgroepen/natuurwerkgroep-stratum
- https://www.brabantslandschap.nl/vrijwilligersgroepen/de-boschheeren-geldrop
Of neem contact op met John Brouwers.
José Rögels
De foto’s zijn gemaakt door José Rögels en John Brouwers (de stronkentrekker).