Een weekend vol vuur, natuur en verbinding 

MDT Buitenkans 20 maart 2025

Afgelopen weekend kwamen studenten van HZ University of Applied Sciences samen op een plek waar de lucht zilt is, de stilte diep, en de sterren nog helder te zien zijn: boerderij Oest in Zeeland. Op deze plek, verscholen tussen het groen en op een steenworp afstand van de Westerschelde, leerden de studenten de natuur beter kennen.  

De deelnemers aan deze editie van MDT Buitenkans kwamen uit alle hoeken van de wereld, met uiteenlopende studierichtingen, achtergronden en overtuigingen. De nieuwsgierigheid om samen te leren en de natuur te ontdekken was een verbindende schakel. 

Theepot op het vuur

Hoewel sommigen voor het eerst kampeerden en de nachten eind maart nog best fris waren, deed dat niets af aan de sfeer. ‘Ik dacht eerlijk gezegd dat ik kamperen verschrikkelijk zou vinden, maar ik vond het geweldig!’ vertrouwde een van de deelnemers de groep toe. Joris Buis en Bram Wickel, begeleiders bij MDT Buitenkans, zorgden ervoor dat het kampvuur een plek van samenkomen was: er stond altijd wel een theepotje boven het vuur en samen met de groep kookten ze eenvoudige, maar heerlijke maaltijden. Rond de vlammen ontstonden gesprekken over dromen, angsten, keuzes en wat natuur eigenlijk betekent. Joris: ‘Ik vond het zo bijzonder hoe snel we een veilige sfeer hadden. Iedereen durfde echt iets van zichzelf te laten zien.’

Getijdennatuur als natuurlijke klimaatoplossing

Een van de hoogtepunten van het weekend was de excursie naar de enige schor van Walcheren, een zeldzaam stukje getijdennatuur dat functioneert als een natuurlijke klimaatoplossing. ‘Terwijl we door het ruige landschap trokken, spotten we wulpen, scholeksters, kleine zilverreigers – en tot ieders vreugde zelfs een ijsvogel,’ vertelt Joris. ‘Je voelt hier gewoon dat de natuur z’n eigen tempo heeft. En dat we daar deel van zijn, in plaats van erboven te staan.’ 

Begin van iets groters

Naast ontdekken, ontspanning en gesprekken, stak de groep ook de handen uit de mouwen. Op boerderij Oest gingen ze aan de slag met hout hakken, zaaien, wieden, en het aanleggen van een wandelpad met houtsnippers. ‘De eenvoud van het werk en het directe contact met de aarde maakte iets los. We deden natuurspelletjes, zoals geblinddoekt door het bos lopen om bomen en planten op een andere manier te ervaren – zintuigen aan, oordeel uit.’ 

Wat begon als een weekend, voelt nu als het begin van iets groters. De studenten gaan de komende tijd nog veertig uur aan de slag met opdrachten rondom natuur en Nature-based Solutions (NbS). Met nieuwe inzichten, frisse energie en – misschien wel het belangrijkste – een gevoel van verbondenheid. 

Het weekend in beeld

Een mix van beelden van de begeleiders en deelnemer Jehudi Crezee.

 

Wil je meer weten over het natuurprogramma MDT Buitenkans?

Ontdek meer over

Deel deze pagina